بد نیست برای تنوعشم که شده بعد از مدتها یک آپ در زمینه مخابرات و الکترونیک داشته باشم! ناسلامتی اسم این بلاگ هست یادداشت های مخابراتی الکترونیکی! تازگیا از همه چیز دارم مینویسم جز مخابرات و الکترونیک! فکر میکنم در زمینه مخابرات ADSL موضوع جالبی باشه برای صحبت کردن و نوشتن. تو نت که گشتم دیدم وبلاگ دموکتاتوری حداقل برای آشنایی اولیه توضیح خیلی خوبی درباره این موضوع داده. البته رو لینک که کلیک کنین میبینین این وب فیلتره! خلاصه منبع من تو این نوشته وب ایشون هستش. حالا بریم سراغ اصل مطلب!

با استفاده از زوج سیمهای مخابرات برای تلفن خانگی ما تنها از یک پانصدم امکانات بالقوه این سیمها استفاده می‌کنیم و مابقی بلااستفاده می‌ماند (من یک توضیحی اینجا بدم، پهنای باند جفت سیم مسی تلفن 1.1MHz هستش. پهنای باند صوت و موسیقی هم 20KHz است که چون تلفن برای انتقال صدای انسان طراحی شده (نه موسیقی) 4KHz بیشتر نیاز نداریم. یعنی فقط از 4KHz یک کانال 1.1 مگا هرتزی استفاده میکنیم و بقیه اش بدون استفاده میمونه، البته تو خطوط dial up، نه ADSL)

ADSL پهنای باند 1.1 مگاهرتزی خطوط مسی را به کانال های 4 کيلوهرتزی تقسيم می کند و آخرين کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی تخصيص می دهد و 256 کانال ديگر را برای انتقال دو طرفه اطلاعات استفاده می کند; به اين ترتيب که 64 کانال را برای خط ارسال اطلاعات و 128 کانال ديگر را جهت دريافت اطلاعات استفاده می کند. در بهترين حالت اگر 192 کانال 4 کيلو هرتزی موجود را استفاده کند، در تئوری سرعت بايد به حدود 9 مگابيت در ثانيه برسد.در حال حاضر سرعت خطوط ADSL در بهترين حالت 2 مگابيت در ثانيه می باشد.در عمل، اين خطوط اطلاعات زنجيره وار ديجيتال را به اطلاعات پارالل در دو سر انتقال اطلاع تبديل می کنند. دقيقا مشابه کاری که در مودم های خطوط عادی انجام می شود. سرعت انتقال اطلاعات در محدوده ذکر شده به عواملی از جمله فاصله ارتباطی و نوع سيم استفاده شده بستگی دارد.حال با استفاده از سخت‌افزارهایی که بتوانند داده‌ها را فشرده‌سازی، ارسال و دریافت نمایند می‌توانیم این قابلیت بلااستفاده را هم به کار بگیریم. یکی از این سخت‌افزارها در پست مخابرات نصب و دیگری در محل استفاده‌کننده نصب می‌شود. ارتباط از طریق سیم تلفن قبلی شما برقرار می‌شود بدون اینکه اختلالی در ارتباطات تلفنی بوجود آید. حالا به شرط اینکه مودم همیشه به خط وصل و روشن باشد ارتباط شما با اینترنت همیشه برقرار خواهد بود در عین حال اینکار برای مکالمات تلفنی مشکلی پیش نمی‌آورد.
در شرایط ایده‌آل (نبود نویز بر روی سیمها، فاصله کم تا مرکز مخابراتی) حداکثر سرعت دریافت 8Mbps و سرعت ارسال 1Mbps خواهد بود

نحوه محاسبه سرعت دانلود ADSL :

* به این نکته توجه داشته باشید که به عنوان مثال , سرعت واقعی تعرفه ی اینترنت ADSL ی که 128 کیلوبیت بر ثانیه باشد به این ترتیب محاسبه می شود :
1-تبدیل واحد بیت به بایت : 128 تقسیم بر 8 برابر می شود با 16
2- این را هم باید در نظر بگیرید که منظور از «کیلو»در تعرفه ها, 1000 است در حالیکه منظور از «کیلو» در حجم فایل ها , 1024 است , پس 16 ضربدر 1000 تقسیم بر 1024 برابر می شود با 15.6
پس حداکثر سرعت دانلود با ای دی اس ال 128 , 15.6 کیلوبایت در ثانیه می باشد .

بعدا نوشت: اینجا میخوام اعلام کنم که از دوست خداحافظی کرده ام، SMP ، هیچ ناراحتی و کدورتی به دل ندارم  😉

Advertisements