توی نوشته هایی که به خصوص درباره رادارهای GPR خوندم به سه تا اصطلاح خیلی برخوردم، پروفایل های A-scan، B-scan و C-scan. مطالبی که تو نت درباره این سه مفهوم نوشته بودن یک مقدار به نظرم گنگ میومد. برای همینم به نظرم بد نباشه یک توضیح کوتاهی از این سه مفهوم رو اینجا بنویسم.

داده هایی که از رادارهای GPR جمع­آوری میشن معمولا با استفاده از یکی از این پروفایل ها (A-scan، B-scan و C-scan) نمایش داده میشن. وقتیکه اپراتور، سیستم GPR رو تو زمینی که میخوایم بررسیش کنیم حرکت میده آنتن فرستنده مرتب پالسهای الکترومغناطیسی­ای میفرسته سمت زمین. وقتی این پالسها یا امواج به محیطی میرسن که پذیرندگی الکتریکی­­شون (اپسیلون) با محیط قبلی فرق کنه (مثلا از هوا وارد محیط زمین و خاک بشن یا تو پیشروی­شون سمت زمین به لوله آب برسن و اینا) بخشی از انرژی شون به سمت زمین منعکس میشه و آنتن گیرنده GPR دریافتشون میکنه.

دستگاه جی پی آر

دستگاه جی پی آر

پروفایل A-scan، انرژی دریافت شده توسط آنتن گیرنده رو به صورت تابعی از زمان نشون میده. شکل زیر یک نمونه از این پروفایل رو نشون میده. برداشتی که اول از این شکل داشتم این بود که همونطور که دستگاه در حال حرکته اول سیگنال IP ظاهر میشه تو صفحه نمایش، دو واحد زمانی بعد سیگنال C بعد B و بعد A و درنهایت BW که خب این تصور کاملا اشتباهه..

A-scan profile

یک نمونه پروفایل A-scan

خب A-scan ساده ترین پروفایل GPR هستش، با استفاده از تکنیک migration یک توزیع فضایی یا سه بعدی از سیگنالهای دریافتی به دست میاد، هر برش عمودی از این توزیع میشه رو میگیم B-scan و هر برش افقیش رو میگیم C-scan. توی پروفایل B-scan کلی نمودار سهمی میبینیم که جسم رفلکتور توی راس این سهمی قرار داره. با دیدن این ویدئو کامل میشه متوجه شد که چطور این نمودارهای سهمی تشکیل میشن.

یک نمونه پروفایل B-scan

یک نمونه پروفایل B-scan

تو پروفایل های C-scan هم منحنی های بیضی شکلی میبینیم که اینجا توی مرکز این بیضی ها باید دنبال جسم رفلکتور بگردیم

یک نمونه پروفایل C-scan

یک نمونه پروفایل C-scan

فکر میکنم توضیح دقیقتر اینا تو یک نوشته وبلاگ سخته، یعنی خیلی دیگه طولانی میشه و بهتره تو پست های بعد این نوشته رو ادامه بدم..

Advertisements