تو پست قبل درباره پروفایل های GPR نوشتم و اینجا میخوام بیشتر از پروفایل های A-scan بگم.

یک نمونه از این پروفایل رو تو پست قبلی آوردم.

A-scan profile

که نتیجه اسکن این ناحیه فرضیه..

محیط فرضی اسکن شده توسط رادار GPR

برداشتی که اول از پروفایل A-scan داشتم این بود که همونطور که دستگاه تو ناحیه فرضی از چپ به راست در حال حرکته اول سیگنال IP ظاهر میشه تو مانیتور، دو واحد زمانی بعد سیگنال C بعد B و بعد A و درنهایت BW که خب این تصور کاملا اشتباهه و اصلا جور در نمیاد!

فرض کنین که اپراتور سمت چپ تصویره و داره میاد سمت راست، آنتن فرستنده پالسی رو به سمت زمین ارسال میکنه. یک قسمت زیادی از انرژی این پالس همون اول وقتی امواج میخوان وارد خاک بشن، یعنی وقتی از مرز بین هوا و زمین رد میشن منعکس میشه، آنتن گیرنده دریافتشون میکنه و بنابراین نزدیک زمان 0 یک سیگنال با دامنه بزرگ (سیگنال IP) تو مانیتور نشون داده میشه. یک بخش دیگه از امواج هم نفوذ میکنن داخل زمین و تو پیشرویشون به سمت زمین بعد از یک مدت به سطح ناحیه A میرسن و باز بخشی از انرژی این امواج منعکس میشه و دریافت میشه توسط دستگاه و تو نمایشگر هم نشون داده میشه (سیگنال A) یک بخش دیگه هم باز به پیشروی خودش ادامه داره و در نهایت به back wall میرسه، یعنی رفلکتور مرجع که از قبل عمقشو میدونیم و عمق رفلکتور های دیگه، مثل A و B و C رو هم از رو اون تشخیص میدیم.

خب تا اینجا فقط سیگنالهای IP، A و BW رو تو مانیتور میبینیم. همینطور که دستگاه داره به سمت راست حرکت میکنه، بعد از یک مدت سیگنال A تو مانیتور محو میشه و بعد سیگنال B به جاش نشون داده میشه. دلیلشم اینه که سطح A دیگه سر راه امواج قرار نداره و به جای اون امواج بعد از یک مدت به سطح B میرسن. اگه بازم به سمت راست حرکت کنه سیگنال B هم محو میشه و به جاش سیگنال A ظاهر میشه. ولی در تمام این مدت سیگنالهای IP و BW تو مانیتور باقی میمونن.

یه چیز دیگه که اینجا مهمه اینه که محور افقی، t مدت زمانیه که طول میکشه تا موج الکترومغناطیسی از آنتن فرستنده وارد زمین بشه، به مانع بخوره، برگرده و آنتن گیرنده دریافتش کنه. پس هرچی t بیشتر باشه معنیش اینه که مانعی که امواج رو منعکس کرده عمق بیشتری داره نسبت به سطح زمین. مثلا اینجا سیگنال B تقریبا وسط سیگنالهای IP و BW قرار داره و این معنیش اینه که فاصله رفلکتور B تا سطح زمین تقریبا برابره با فاصله اش از سطح رفلکتور مرجع (BW).

پی نوشت: این قسمت از نوشته های آقای نبوی به نظرم بامزه اومد و به نظرم خوندنشون خالی از لطف نیست 😉

مسابقات فوتبال یورو 2012 امروز در گروه مرگ ادامه پیدا کرد. پرتغالی ها دانمارک را شکست دادند، آلمانی ها هم هلندی ها را یک نیمه لوله کردند، نیمه دوم هم نزدیک بود سوسک بشوند که نشدند. البته این مسابقات همچنان به عرصه مسابقه جمله سازی خبرنگاران ورزشی هموطن تبدیل شده است. رجا نیوز نوشت: «چنگال شاهین روی صورت لاله ها»( ترجمه: آلمان بر هلند پیروز شد) و دیروز هم نوشت «ماتادورها در اندیشه شکست پیرمرد» ملاقات لاجوردی ها با صدرنشین. جالب این که وقتی یک جمله جالب به ذهن خبرنگاران ورزشی خطور می کند، فورا یک خبر برای تیترشان درست می کنند، حتی اگر همان خبر را قبلا اعلام کرده باشند؛ «گره کور در گروه مرگ»( ترجمه: پرتغال بر دانمارک پیروز شد) آدم اگر فقط تیترها را بخواند فکر می کند خبرهای تصادفات و آدم کشی را در صفحه حوادث می خواند.

Advertisements